Filtruj według

Cena

Cena

  • 13,00 zł - 110,00 zł

Ryby Wędzone

Wędzenie jest metodą konserwowania żywności o długiej tradycji.

Produkty wędzone uzyskują specyficzny smak, zapach i barwę powierzchni. Za pomocą dymu wędzimy takie produkty jak: mięso, sery oraz RYBY. Nasz sklep skupił się nad sprzedawaniem ryby od zaufanych lokalnych producentów, którzy oferują świeżą rybę uwędzoną tradycyjną metodą.

Tradycyjna metoda wymaga cierpliwości i ogromnej wiedzy. Rybę wędzi się dymem powstałym ze spalania odpowiednio wybranych drzew, które w zależności od swojej różnorodności nadają specyficzny smak, zapach bądź barwę. Drzewo buku powoduje jasnożółte zabarwienie ryby. Dzięki trocinom dębu ryby zyskują brązowe zabarwienie mięsa, w smaku wyczuwalna jest odrobina miodu ze specyficzną goryczką. Warto wspomnieć, że zastosowanie białego dębu daje łagodniejszy smak i ciemnożółty kolor. Orzech nadaje ciemnożółte zabarwienie, ryba zyskuje odrobinę cierpkiego posmaku. Olcha to najbardziej uniwersalne drewno do wędzenia ryby nadaje ciemnożółtą a nawet brązową barwę i idealny dymny smak ryby. Bez względu jakie drewno wybierzemy do wędzenia, musi ono być zdrowe. Ważne jest, aby szczapy były dobrze wysuszone, najlepsze są te, które suszą się kilkanaście a nawet kilkadziesiąt dni. 

Wyróżnia się dwie metody wędzenia.

Przy wędzeniu na ciepło najważniejsze jest utrzymanie i stopniowe podwyższanie temperatury w piecu wędzarniczym. Temperatura na koniec osiąga od 70 do 90 stopni Celsjusza. Wędzenie ryby na zimno to zgoła inny proces, niemniej również kilkuetapowy. Rozpoczynamy podniesieniem temperatury do około 22 stopni co ma na celu odpowiednie podsuszenie ryby. Etap ten trwa nawet całą dobę. Następnie, przez kilka dni z kilkugodzinnymi odstępami, ryby traktowane są większymi ilościami chłodnego dymu. Im dłużej ryba będzie wędzona w opisany sposób tym dłużej zachowa swą świeżość.

Produkt od naszego producenta wędzony jest drewnem olchy. Zachowują oni wszystkie tradycyjne metody, które nadają rybie najwyższą jakość.

Jest 15 produktów.

Pokazano 1-12 z 15 pozycji

Aktywne filtry